| دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر | School of Electrical And Computer Engineering

 

 

 

 

 

 

دکتر حسین محسنی در سال 1320 در تهران متولد شده‌اند. تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در تهران به اتمام رساند. ایشان پس از اتمام تحصیلات دبیرستان، باهدف آموختن مهندسی در یک کشور صنعتی و با توجه به پیشنهاد بورس تحصیلی از طرف کشور اتریش به این کشور سفر و تحصیلات مهندسی را در دانشگاه صنعتی گراتس آغاز نمود و تا دریافت درجه دکتری ادامه داد.  

پس از دریافت مدارک کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری و پنج سال همکاری در آزمایشگاه فشارقوی الکتریکی و مرکز تحقیقاتی شرکت الین (زیمنس و هایدرو آندریتس امروز)، در خرداد سال 1355 به تهران برگشت و فوراً در دانشکده فنی دانشگاه تهران شروع به کار نمود.  ایشان موضوع دکترای خود را با توجه به توصیه شرکت الین، در زمینه ابداع آلگوریتم های لازم برای محاسبه عددی مدارهای الکتریکی پیچیده، مدل‌سازی ترانسفورماتور، ژنراتور و خط انتقال برای محاسبه حالت‌های گذرای سریع شبکه انتخاب نمود. 

ایشان در مدت 38 سال فعالیت آموزشی و پژوهشی در دانشکده فنی دانشگاه تهران در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دروس مختلفی را تدریس نموده‌اند.

در خرداد 1359 همزمان با انقلاب فرهنگی و تعطیل شدن دانشگاه‌ها ، دکتر محسنی با حکم رئیس دانشگاه تهران به‌صورت تمام‌وقت در شرکت توانیر مأمور به خدمت شد.  پس از بازگشائی دانشگاه‌ها حکم مأموریت تمام‌وقت به‌حکم مأموریت با حفظ وظایف آموزشي تغییر کرد و ایشان تاکنون یعنی به مدت 33 سال با شرکت توانیر و  شرکت‌های وابسته به‌عنوان مشاور فنی همکاری دارد. در مدت همکاری با توانیر دکتر حسين محسنی موفق به ابداع و پیاده‌سازی فناوری‌های لازم برای بازسازی ژنراتورها و ترانسفورماتورهای آسیب‌دیده در جنگ و با توجه به شرایط ایران گردید.

دكتر محسني در سال 1361 مدتی با حکم دانشگاه تهران مأمور خدمت در شرکت ایران ترانسفو بود و با این شرکت همکاری نمود.  اين همکاری در طول سال‌ها ادامه دارد. در شرکت ایران ترانسفو، وي طراحی و ساخت ترانسفورماتورهای کاسکاد آزمایشگاهی با ولتاژ 750 هزار ولت و ترانسفورماتور جریان بالا تا 40 هزار آمپر را انجام داد. این ترانسفورماتورها امروز در آزمایشگاه فشارقوی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران قرار دارند و برای کارهای آموزشی، پژوهشی و ارائه خدمات علمي استفاده می‌شوند.   

با توجه به علاقه و اعتقاد دکتر محسنی و نیاز دانشگاه به آزمایشگاه، ایشان چند آزمایشگاه در دانشگاه تهران ایجاد نمود که در نوع خود در ایران و در بسیاری از دانشگاه‌های مهم دنیا بی‌نظیر است، ازجمله آزمایشگاه فشارقوی الکتریکی، آزمایشگاه عایق‌های الکتریکی پلیمر، آزمایشگاه روشنایی و فتومتری، آزمایشگاه مدل شبکه قدرت، آزمایشگاه جریان بالا و آزمایشگاه مبانی الکترومغناطیس هست. اين آزمایشگاه‌ها با کمک شرکت توانیر، شرکت ایران ترانسفو، شرکت برق منطقه‌ای تهران، شرکت مدیریت شبکه برق ایران و بسیاری از شرکت‌های خصوصی ساخته‌شده‌اند.  قسمت عمده فضای لازم برای این ايجاد آزمایشگاه‌ها با کمک شرکت‌های تابعه وزارت نیرو و صنایع ساخته‌شده است.

برای تدریس دروس و استفاده دانشجويان دانشگاه‌ها و کارشناسان صنایع ايشان کتاب مهندسی فشارقوی الکتریکی پیشرفته و مبانی فشارقوی الکتریکی را تألیف نموده‌اند که هر دو در موسسه انتشارات دانشگاه تهران منتشر شدند.  کتاب فشارقوی الكتريكي پيشرفته برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و کتاب مبانی فشارقوی الكتريكي برنده جایزه از انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران گردید.  تجربه‌های صنعتی مؤلف در خارج و داخل کشور در این کتاب‌ها اثر گذاشته‌اند.

ايشان طرح‌های پژوهشی مختلفی را انجام داده و به پایان رسانده‌اند ، ازجمله میدان الکتریکی سوزن صفحه و شروع تخلیه جزئی، طراحی و ساخت ترانسفورماتور کاسکاد 3 پله 750 کیلوولت، طراحی و ساخت ترانسفورماتور جریان بالا، مشابه‌سازی سخت‌افزاری شبکه قدرت، آزمون‌های پیرسازی تسریع شده عایق‌های پلیمر و بررسی حالت‌های گذرا در ترانسفورماتور قدرت ازجمله این طرح‌ها می‌باشند.